ΤΟ ΔΙΕΚ ΑΙΓΑΛΕΩ συμμετέχει στο project SECOVE που επιλέγει από την ΕΕ ως δημιουργία δικτύου Ευρωπαϊκών Κέντρων Επαγγελματικής Αριστείας (Center of Vocational Excellence)

Το έργο SECOVE (Sustainable Energy Center of Vocational Excellence) στοχεύει στη δημιουργία ενός δικτύου συνεργασίας μεταξύ του Κέντρου Επαγγελματικής Αριστείας (CoVEs) στον τομέα της καθαρής και βιώσιμης ενέργειας. Τα CoVEs θα δημιουργηθούν σε 5 ευρωπαϊκές χώρες (Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Σλοβακία και Πορτογαλία) και θα συνεργάζονται όλα διακρατικά μεταξύ τους μέσω κοινών δομημένων μορφών διαλόγου και επικοινωνίας.

Οι δραστηριότητες της SECOVE διαρθρώνονται ως εξής. Στον πυρήνα του έργου βρίσκεται η ίδρυση των πέντε CoVEs και της πλατφόρμας SECOVE. Θα διεξαχθεί δομημένος διάλογος σε τοπικό και διακρατικό επίπεδο, προκειμένου να διασφαλιστεί μια κοινή, ευρωπαϊκή προσέγγιση μεταξύ των χωρών.

Οι άλλες δραστηριότητες μπορούν να προορίζονται ως τομεακές συνιστώσες της πλατφόρμας SECOVE. Συγκεκριμένα, αυτά είναι: η παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού που θα καταστήσει την ΕΕΚ πιο σχετική με τις ανάγκες της τρέχουσας αγοράς εργασίας βιώσιμης ενέργειας, την καλλιέργεια συνεργειών μεταξύ εκπροσώπων του κλάδου και ιδρυμάτων ΕΕΚ, την προώθηση μιας περιεκτικής και ελκυστικής προσέγγισης της ΕΕΚ προς τις γυναίκες. και την ενσωμάτωση μιας κουλτούρας ποιότητας και καινοτομίας στην επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση.

Ένα ευρύ φάσμα ομάδων θα επωφεληθεί από την υλοποίηση αυτών των δραστηριοτήτων: σπουδαστές και ιδρύματα Επαγγελματικής Κατάρτισης, εταιρείες στον τομέα της αειφόρου ενέργειας, γυναίκες από διάφορα εκπαιδευτικά επίπεδα και τομείς, φορείς χάραξης πολιτικής σε τοπικό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο κ.λπ.

Οι δραστηριότητες προβλέπουν τη διοργάνωση πολλών σημαντικών εκδηλώσεων: 28 τοπικά και διακρατικά εργαστήρια καθώς και εκδηλώσεις δικτύωσης με ενδιαφερόμενα μέρη (συνολικά 590 συμμετέχοντες), κινητικότητα (που ωφελούν 45 μαθητές ΕΕΚ), 9 καλοκαιρινές ακαδημίες ΕΕΚ για κορίτσια στη μετα-δευτεροβάθμια εκπαίδευση (180 αναμένονται συμμετέχοντες), 4 εκδηλώσεις για την ανάπτυξη ικανοτήτων (εκπαίδευση 89 ατόμων από οργανισμούς εταίρους) και τέλος 3 διακρατικά συνέδρια (για συνολικά 210 συμμετέχοντες).

Περίληψη του έργου στα Αγγλικά

The project SECOVE aims to establish a network of cooperation among Centre of Vocational Excellence (CoVEs) in the sector of clean and sustainable energy. The CoVEs will be established in 5 European countries (Greece, Spain, Italy, Slovakia, and Portugal) and will all cooperate transnationally with each other through common structured forms of dialogue and communication.

The activities of SECOVE are structured as follows. At the core of the project lies the establishment of the five CoVEs and of the SECOVE platform. A structured dialogue will be carried out locally and transnationally, in order to ensure a common, European approach across countries.

The other activities can be intended as sectorial components of the SECOVE platform. Specifically, these are: the production of educational material that will make VET more relevant for the needs of the current sustainable energy job market, the nurturing of synergies between industry representatives and VET institutions, the promotion of an inclusive and attractive approach of VET towards women and the mainstreaming of a culture of quality and innovation in vocational education and training.

A wide range of groups will benefit from the implementation of these activities: VET students and institutions, companies (both staff and managers) in the area of sustainable energy, women across educational levels and sectors, policymakers at local, national and European level and so forth.

The activities foresee the organization of several impactful events: 28 local and transnational workshops as well as networking events with stakeholders (for a total of 590 participants), mobilities (benefitting 45 VET students), 9 Summer VET academies for girls in secondary education (180 participants expected), 4 capacity building events (training of 89 persons from partner organizations) and finally 3 Transnational Conferences (for a total of 210 participants).